Dzień Edukacji Narodowej w SPO na Neuperlachu

Edukacja NPDnia 13 Października 2018 r. nauczyciele SPO im bł. bpa Michała Kozala, uczniowie oraz ich rodzice uroczyście świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Monachium, pan Andrzej Osiak.
Obchody rozpoczęły się Mszą Św., w której uczestniczyli uczniowie z rodzicami, absolwenci szkoły, nauczyciele oraz gość honorowy. Wspólnej modlitwie przewodniczył o. Rafał Nowak CSsR. Po zakończeniu liturgii uczestnicy udali się do sali parafialnej na uroczystą akademię, obfitującą w ważne dla naszej szkoły wydarzenia.
Po przywitaniu wszystkich przez panią dyrektor Annę Rękosiewicz-Tankielun, głos zajął gość honorowy, pan Konsul Andrzej Osiak. Po nawiązującym do tradycji i obchodzonej uroczystości wystąpieniu, a następnie wprowadzeniu sztandaru szkoły, rozpoczęła się uroczysta ceremonia włączenia pierwszoklasistów w poczet uczniów SPO na Neuperlachu.
Wszyscy kandydaci, odświętnie ubrani, przystrojeni w birety, musieli wobec publiczności, a przede wszystkim – prowadzących test uczennic najstarszej klasy, wykazać się wiedzą na temat szkoły oraz zaliczyć egzamin ze śpiewu. Wówczas dopiero przystąpili do ślubowania na sztandar szkoły, podejmując się zawsze godnego jej reprezentowania. Całości dopełniło pasowanie kandydatów przez panią dyrektor, specjalnie przygotowanym na tę okazję, pokaźnych rozmiarów, czerwonym ołówkiem. Radość na buziach nowych uczniów wywołały również drobne podarunki wręczone przez absolwentki naszej szkoły, a już w klasie - po uroczystości, pamiątkowe dyplomy.
Tego dnia grono pedagogiczne nie tylko uroczyście powitało tych najmłodszych; nadszedł czas podziękowań i pożegnania z tymi, którzy edukację w SPO im bł. Bpa Michała Kozala zakończyli w czerwcu tego roku. Wspólnie z panią dyrektor uczyniła to wychowawczyni naszych absolwentów, pani Agnieszka Czajka-Baranowicz, wręczając pamiątkowe dyplomy i upominki. Jeszcze raz mogliśmy wszyscy być dumni z ich osiągnięć - laureatek olimpiad języka polskiego: Katarzyny Prucnal, Marii Tankielun i Gabrieli Trepki, oraz wdzięczni za tak aktywną postawę tegorocznych absolwentów w wielu szkolnych uroczystościach i przedsięwzięciach.
Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Kozłowska, dziękując gronu pedagogicznemu za jego pracę, cierpliwość, zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów i wytrwałości w pracy nad kształtowaniem młodego pokolenia.
W Dniu Edukacji Narodowej życzenia od zarządu szkoły przyjęły również panie prowadzące grupy dla maluchów.
Wyrazem podziękowań były piękne róże i zaproszenie na słodki poczęstunek.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w ramach realizacji projektu „Pod znakiem Białego Orła. Wspomaganie i rozwijanie szkolnictwa polonijnego w Niemczech.”