Wigilie klasowe w SPO im. Jana Pawła II

wigilia 2Od samego rana 19 grudnia 2015 r. w Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II panował nastrój oczekiwania na wigilie w klasach. Trudno było się skupić, choć tematy na dwóch pierwszych lekcjach były piękne: rozmawialiśmy o polskich tradycjach Bożego Narodzenia, o naszych rodzinach, o nadziei rodzącej się w każdym z nas. Ojciec proboszcz Stanisław Pławecki pobłogosławił w kaplicy opłatki. Przypomniał wagę Bożego wcielenia i fakt, że Jezus, Boży Syn, przychodzi jako znak miłości Boga do nas ludzi, wszystkich bez wyjątku. Boże miłosierdzie jest ogromnym darem wszechmocnego Boga dla nas. Ojciec Bogdan Nieć przeczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa, który przychodzi nieustannie od tysiącleci pokazując wiarę Stwórcy w dobro w człowieku.
Z kaplicy wspólnie z wychowawcami udaliśmy sie do klas, które przygotowaliśmy wczesniej przy pomocy rodziców. Na uroczyście przystrojonych stołach królował opłatek. Dzieliliśmy się nim -  jak dobrym chlebem. Składaliśmy sobie życzenia dotyczące życia prywatnego, pomyślności naszych rodzin i szczególnie w starszych klasach życzyliśmy dobra naszej polskiej Ojczyźnie i całemu światu. Najstarsze klasy naszej szkoły, zwyczajem wprowadzonym niegdyś przez panią Marylę Majchrzak, złożyły wizytę klasom najmłodszym – pierwszakom. Składając życzenia - wzruszyliśmy się widokiem maluchów, którymi jeszcze niedawno byliśmy. Rozumieliśmy też, że Boże Narodzenie daje cudowną możliwość ocalenia w nas dziecka: ufnego, pełnego wiary i wdzięczności Bogu za dar rodziny, wolnej Ojczyzny i godnego życia. I- kolędowaliśmy. Chyba jeszcze nigdy taką mocą i radością nie rozbrzmiewał chór gimnazjalistów głoszących: Bóg się rodzi...! Z radością przyjmowaliśmy odwiedziny pani dyrektor, która życzyła nam i naszym rodzinom błogosławionych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Napełnieni serdecznością i poczuciem bliskości opuszczaliśmy szkołę i umawialiśmy się na pasterkę, by w cichą noc upaść przed Bożym Synem na kolana. To był piękny dzień w naszej Szkole.
Po wigiliach klasowych odbyło się spotkanie Ojca proboszcza z katechetami, rodzicami i nauczycielami. Rozpoczęliśmy poruszającymi rozważaniami o Bożym miłosierdziu, o  nadziei dla każdego z nas, którą przynosi Boży Syn wcielając się w człowieka. Śpiewaliśmy kolędy przy wtórze gitary, na której grał pan Jakub Lubieniecki. Ich atmosfera otworzyła serca i wielu z nas płakało składając i przyjmując życzenia. To był trudny rok dla niektórych z nas i potrzebowaliśmy Bożego miłosierdzia. Byliśmy wdzięczni Bogu, dobrym ludziom za troskę i wsparcie. Rada Rodziców pod szefostwem pani Joanny Wojtyły  pięknie przygotowała świąteczny stół , na którym znalazły się pyszności - każdy przyniósł co najlepsze i – smakowite. Było serdecznie, rodzinnie.