Wigilia w Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II

Wigilie klasowe14 grudnia 2019 r. wiodącym tematem na lekcjach były polskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Po dwóch godzinach zajęć wszyscy udali się do kaplicy na nabożeństwo. Przybyły do naszej Parafii redemptorysta – o. dr Witold Hetnar ukazał uczniom w bardzo przystępny sposób kto jest najważniejszy w czasie Świąt. Przedstawił przychodzącego na świat Bożego Syna jako wypełnienie ludzkich pragnień. W modlitwie wiernych zostali wymienieni Ci, którzy odeszli do wieczności – dyrektorzy naszej szkoły: Pani Dorota Wieluńska i Pan Piotr Małoszewski. Ojciec proboszcz Stanisław Pławecki poświęcił opłatki, które wychowawcy ponieśli do klas pięknie przygotowanych przez rodziców. Przy świątecznie udekorowanych stołach dzieci odmówiły pacierz i przeczytały fragmenty Pisma św., a następnie dzieliły się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia zdrowia i potrzebnych łask od Dzieciątka Jezus. Dziękowały Panu Bogu za dar pokoju, rodziców i bezpieczne dzieciństwo. Wspólnoty klasowe odwiedziła pani dyrektor Maryla Majchrzak, która opowiedziała skąd wywodzi się zwyczaj dzielnia opłatkiem i złożyła życzenia na nadchodzące Swięta uczniom i ich rodzinom. Rozległy się kolędy. Dzieci z zadowoleniem pałaszowały przyniesione z domu smakołyki. Nikomu nie chciało się wychodzić mimo końca zajęć. Tylko śniegu brakowało do pełni szczęścia.
Po wigilijnych spotkaniach klas, dorosła społeczność szkolna - ojcowie duchowni, nauczyciele i rodzice skupieni w Radzie Rodziców zgromadzili się w jednej sali. Siostra Wiktoria Ślazyk USJK przygotowała niezwykle wzruszające rozważania Świętej Urszuli Ledóchowskiej. Dzielenie się opłatkiem, serdeczne życzenia i wspólne rozmowy wypełniły to szczególne popołudnie w naszej rodzinie szkolnej.